Gençlik ve Spor Bakanlığınca hazırlanan ve Kaman Gençlik Merkezince organize edilen ‘’Kariyer Günleri’’ ocak ayı etkinliği Kaman Gençlik Merkezinde yapıldı.
Kırşehir’in Kaman ilçesinde Gençlik ve Spor Bakanlığınca hazırlanan ve Kaman Gençlik Merkezince organize edilen ‘’Kariyer Günleri’’ ocak ayı etkinliği Kaman Gençlik Merkezinde yapıldı. Etkinliğe Kaman Kaymakamı Murat Girgin konuşmacı olarak katıldı.
Görevine bir ay önce atanan Kaman Kaymakamı Girgin kendi hayatından kısaca bahsederek başladığı konuşmada Kaymakamlık görevinin ne anlama geldiğini, görevinin yetki ve sorumluluklarını anlatarak devam etti. Gençlere tavsiyelerde bulunan Girgin çocukların geleceğini şekillendirmeye ortaokul çağında başlanıp doğru bir yol haritası çizilerek kendilerine uygun meslek dalı çizmeye ihtiyaç olduğunu aktardı.
Öğrenmenin yaşının olmadığını vurgulayan Kaymakam Girgin ‘’ Beşikten mezara kadar öğrenmenin devam ettiğine inanılan bir kültürün içinde yer alıyoruz. Kendimizi sadece sahip olduğumuz meslek anlamında değil hayatın birçok konusunda eğitmeye çalışmalıyız. Çünkü öğrenme hayatımızın değişmez bir parçasıdır. Ama öğrenirken de kendi ilgi ve yeteneğimizin olduğu konuya yönelmemiz gerekmektedir. Kişi bir işi öğrenmeden önce kendini tanımalı, kendi yeteneği ilgisi doğrultusunda yapacağı işe yönelmelidir. Yunus Emre’nin ‘İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir’ sözü birçok şeyi anlatmaktadır. Meslek seçmek hayat biçimi seçmek demektir.’’ dedi.
Eğitim olmadan da başarıyı yakalamak için yeteneğin olmasını söyleyen Girgin “ Eğitim olmasa bile doğuştan gelen yetenekler vardır. Örneğin Kaman’da var olan Abdal Kültüründe yer alan kişiler hiçbir nota bilmeden sadece kulaktan duyma sezgilerle başarıyı yakalıyorlar. Ailenin çocuğu yönlendirmesi de önemli bir etken. Aile genelde çocuğum doktor olsun, mühendis olsun, avukat olsun der. Kendi yapamadığı mesleği, yapamadığı şeyleri çocuğunun yapmasını ister. Ama bunu isterken çocuğun ne düşündüğünü yeterince önemsemez. Ülkemizin sadece doktor, avukat, mühendis değil başarılı sporculara, ressama, yazara da ihtiyacı vardır. Mesela 80 milyona yakın bir ülkeyiz ama bazı spor branşlarında 3-5 milyonluk ülkelerin gerisinde kalıyoruz.” sözlerini söyledi.
Meslek hayatı boyunca en mutlu olduğu anını Diyarbakır’ın küçük bir ilçesinde görev yaparken 2200 metre yükseklikten geçen ve 40 yıldır kapalı olan köy yolunu kaymakamlık imkanları ile farklı güzergahtan geçirerek ulaşıma açtıkları anda hissettiğini söylerken, en hüzünlü anını ise Çankırı’da meydana gelen yangında çok sayıda hayvanın telef olduğu anda yaşadığını söyledi.
Kendisine yöneltilen sizin çocukken yapmak istediğiniz meslek neydi sorusuna ise ‘’ Çocukken subay olmak istemiştim ama lise çağlarına doğru Kaymakamlığa yöneldim ve çok şükür 17 yıl önce de kendime koyduğum hedefi gerçekleştirdim ve bugün bu noktadayım’’ diyerek yanıtladı.
Katılımlarından dolayı Kaman Gençlik Merkezi Müdürü Cengiz ARSLAN, Kaymakamımız Murat GİRGİN’e teşekkür etti.
 
 
T.C. Kaman Kaymakamlığı Resmi İnternet Sitesidir. Her Hakkı Saklıdır.
( Not: Sitemizde İçerik Ekleme ve Düzenlemesi Devam Etmektedir.)
.