Cumhuriyet’imizin 93. Yılı kutlama etkinlikleri tüm yurt genelinde coşku ile devam ediyor. İlçemizde ilk program Kaman Kaymakamlığında Kaymakamımız Sertaç KIRÇUVAL Kaymakamlık makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Ardından İlçe Gençlik Spor Stadyumunda yapılan ve ilçe protokol mensupları, tüm ilçe okul müdürleri, öğretmenleri, öğrencileri ve ilçe halkının yoğun katılımıyla gerçekleştirilen törenle devam edildi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlamış oldu. Kaymakamımız Sertaç KIRÇUVAL’ın Halkın ve öğrencilerin bayramını Garnizon Komutanı Gürkan GÜNDÜZ ve Belediye başkanı Erhan TALU ile beraber kutladıktan sonra günün anlam ve önemine uygun konuşmasını yaptı.
Kaymakamımız ‘’ Bugün, 19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş savaşı ve istiklâl mücadelesinin neticesinde, 29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 93. yıldönümünü hep birlikte kutluyoruz. Cumhuriyet, milletimizin hürriyet ve istikbâli uğruna verdiği çok büyük bir mücadele neticesinde, imkânsız görüneni mümkün kılmış muazzam bir zaferin ardından gelen şanlı bir hâsıladır. Cumhuriyet’e uzanan yolun her safhasında, eşsiz kahramanlık destanları yazılmış; aziz milletimiz, medeniyet denilen tek dişi kalmış canavara, ezelden beri hür yaşadığını ve ebediyen de hür yaşayacağını, büyük bir gururla haykırmıştır.
Yaklaşık 2000 yıllık devlet geleneğimiz içerisinde çeşitli devletler kuran aziz milletimiz; 600 yıl üç kıtada hüküm süren bir cihan devletinin, Osmanlı devletinin, mirası üzerinde Cumhuriyetimizi kurmuştur. Bu 2000 yıllık devlet geleneğinde kurulan tüm devletlerimizin ortak özelliği, insanı merkeze almasıdır. Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye öğüdündeki ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ öğüdü nasıl ki insanı devlet idaresinde merkeze alıyorsa, Gazi Mustafa Kemal’in ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ sözü de aynı amacı taşımaktadı.
Cumhuriyet yönetiminin en önemli özelliklerinden birisi, yönetimin tamamen millet ait olmasıdır. Diğer bir ifade ile, milletin kendisini yönetecek kişileri, yine, kendisinin seçmesidir. Bununla birlikte, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne, farklı dönemlerde; askeri darbelerle, post-modern darbelerle, muhtıralarla, e-muhtıralarla demokrasiye dışarıdan müdahalede bulunulmuş ve milli iradeye darbe vurulmuştur. 15 Temmuz 2016 tarihinde ise bu darbelerden en alçaklarından birine şahit olduk. Devlet içerisine sızmış hain Fethullahçı Terör Örgütü mensupları devletimize, milletimize ve milli iradeye kastederek, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakâr millet çevirerek bir darbe girişiminde bulundular. Fakat 15 Temmuzda milletimizin bu hain darbecilere karşı ortaya koyduğu dik duruş göstermiştir ki İstiklal mücadelesinde, Çanakkale’de destan yazan milli ruh, bugün de aynı kuvvet ve kudrettedir. 15 Temmuz gecesi, iradesine ve bağımsızlığına kasteden hain güçlere karşı kahraman milletimizin, Millî Mücadele döneminde olduğu gibi, yine yek vücût olup canını siper etmede bir an bile tereddüt etmediğine hep birlikte şahit olduk. Zira bu büyük millet; vatan, bayrak ve istiklâli söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan ölüme atılabileceğini, tarihi boyunca defalarca ispat etmiştir. Bu fedakâr millet, içerisinden her daim kahramanlar çıkarmıştır ve çıkaracaktır. Nasıl ki İstanbul’un fethinde İstanbul surlarına ilk bayrağı diken Ulubatlı Hasan,  Çanakkale savaşında 215 kilogramlık top mermisini sırtlayan Seyit Onbaşı kendi devirlerinin birer kahramanı iseler 15 Temmuzdaki hain darbe girişiminde canını bu vatan için gözünü kırpmadan feda eden Şehit Ömer Halisdemir de bu dönemin kahramanıdır.
Türkiye Cumhuriyeti millî hâkimiyet, tam bağımsızlık ve hukuk devleti olma ilkeleri üzerine bina edilmiştir. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına yaklaştığımız bu dönemde devlet-millet el ele genç ve dinamik Cumhuriyetimizi “muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelesi, Gazi Mustafa Kemal’in azim ve şevkiyle aynen bugün de devam etmektedirBu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı, bayrağı ve istiklâli uğruna canını ortaya koyan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum; hepinizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum dedi
İlçedeki her okulu temsilen öğrencilerin hazırladığı ve bayramın önemini ve değerini betimleyen şiirler okunması ile duygu dolu anlar yaşandı. Ardından kültürel faaliyetlerde ve sportif müsabakalarda dereceye girip başarı gösteren gençlere ödüller takdim edildi. Öğrenciler ödüllerini sırası ile Kaman Kaymakamı Sertaç KIRÇUVAL, Garnizon Komutanı Gürkan GÜNDÜZ, Kaman Belediye Başkanı Erhan TALU’nun ellerinden aldılar. Şiir okuma ve ödül töreninden sonra yapılan kapanış konuşmasının ardından tören son buldu.
 
 
T.C. Kaman Kaymakamlığı Resmi İnternet Sitesidir. Her Hakkı Saklıdır.
( Not: Sitemizde İçerik Ekleme ve Düzenlemesi Devam Etmektedir.)
.