Sarıkamış Harekâtında donarak yaşamını yitiren 90 bin şehit için Gençlik ve Spor Bakanlığınca düzenlenen yürüyüş Kaman’da yapıldı.
Kırşehir’in Kaman ilçesinde 102 yıl önce Sarıkamış’ta donarak hayatını kaybeden 90 bin şehit için Gençlik ve Spor Bakanlığının ‘’ Vefakar Gençlik, Fedakar Ecdadını Unutmayacak’’ sloganı ile düzenlediği ve yüzlerce kişinin katıldığı anma yürüyüşü yapıldı.
Kaman İlçe Jandarma Komutanlığı önünden başlayan yürüyüşe İlçe Kaymakamı Murat Girgin, Belediye Başkanı Erhan Talu, Ak Parti İlçe Başkanı Necati Çolak, İlçe Emniyet Müdürü Ümit Ekinci, İlçe Jandarma Komutanı Gürkan Gündüz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Demirci katılırken yürüyüşte Kaman Gençlik Merkezince Türk Bayrağı, atkı, bere ve eldiven dağıtımı yapılırken ayrıca çorba ikramında bulunuldu. İlçe Cumhuriyet Meydanı Atatürk heykeli önüne kadar Jandarma Komutanlığında bulunan askerlerin ve Kaman halkından gençlerin taşıdığı dev Türk Bayrağı etrafında bulunan kalabalık sık sık ‘’ Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’’ sloganları attı.
Kaman Cumhuriyet Meydanı Atatürk heykeli önünde düzenlenen törende ise İlçe Kaymakamı Murat Girgin Gençlik ve Spor Bakanlığının 81 il ve tüm ilçelerde 102. Yılında Sarıkamış şehitlerini anmak için bu yürüyüşün düzenlendiğini belirterek tarih bilincinin gençlere aşılanması gerektiğine vurgu yaptı. Girgin ‘’ Tarih bizim için geçmiş olduğu kadar da gelecektir. Bizler millet olarak köklü maziye sahibiz. Tarihimiz bizler için ibretlik vesikalarla doludur. Gençliğe tarih bilincini aşılamak ve vatan sevgisini, milli benlik duygusunu hissettirmek için 102 yıl önce Sarıkamış Harekatı sırasında savaşarak veya donarak şehir olmuş, bu vatan için can vermiş Mehmetçiklerimizi anmak ve Sarıkamış ruhunu yad etmek için bu yürüyüş düzenlemiştir.’’ dedi.
Yoğun kar yağışı altında yapılan törende Kaymakam Girgin ‘’ Bugün hava soğuk ama 102 yıl önce bundan daha soğuk bir havada memleketimizin bekası için savaşmanın, şehit olmanın ne demek olduğunu hissettik. Başta Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında, terör yüzünden Güneydoğuda, yurdun her köşesinde, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşamını yitiren tüm şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla, minnetli, hürmetle yad ediyor, bu organizasyonda emeği geçen Gençlik ve Spor Müdürlüğümüze ve Gençlik Merkezimizin tüm personellerine teşekkür ediyorum. ‘’ sözleri ile konuşmasını tamamladı.
Şehitler için okunan Kur-an tilavetinin ardından tören sona erdi. 
 
 
T.C. Kaman Kaymakamlığı Resmi İnternet Sitesidir. Her Hakkı Saklıdır.
( Not: Sitemizde İçerik Ekleme ve Düzenlemesi Devam Etmektedir.)
.